91Ó°ÊÓ
Chapter 14: Q.21558-14-60P (page 565)
Question: Identify the structures of isomers H and I (molecular form C8H11N)
a.
b.
Short Answer
Expert verified
Answer
a.
b.
Step by step solution
01
Amines
02
IR of amines
The IR range of amines is 3300 to 3400cm-1 . The nitrogen protons give a broad signal.
Explanation
The degree of unsaturation is 4.
NMR data:
Multiplet at 7.2–7.4 ppm, 5 H on a benzene ring.
Ha: triplet at 2.9 ppm, 2 H, split by 2 H's
Hb: triplet at 2.8 ppm, 2 H, split by 2 H's
Hc: singlet at 1.1 ppm, 2 H, no splitting (on )
Structure
NMR data: multiplet at 7.2–7.4 ppm, 5 H on a benzene ring
Ha: quartet at 4.1 ppm, 1 H, split by 3H's : Hbsinglet at 1.45 ppm, 2 H, no splitting Hc : doublet at 1.4 ppm, 3 H, split by 1 H